АСПЕКТИ ОРГАНІЗАЦІЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ У ХОДІ ПРОВЕДЕННЯ АТО НА СХОДІ УКРАЇНИ В 2014 – 2016 рр.
DOI:
https://doi.org/10.33577/2313-5603.31.2019.193-205Ключові слова:
військово-медична служба, медична допомога, Збройні сили України, Антитерористична операціяАнотація
У статті висвітлено якість та своєчасність надання медичної допомоги військовослужбовцям ЗСУ в початковий період Антитерористичної операції (2014 – 2016). Відображено проблеми медичного забезпечення ЗСУ, що мали місце на початку російської агресії на Сході України і недоліки в організації військово-медичної служби, які виникли за роки незалежності України в результаті недолугих реорганізацій та оптимізацій в Збройних силах України, що відбувалась в умовах хронічного недофінансування військово-медичної служби. Зазначено, що медичне обладнання морально і фізично застаріло. Медична і санітарна техніка давно вислужили встановлені терміни та використали ресурси, переважно списані та навіть за їх наявності перебували в неробочому стані, не було індивідуальних засобів медичного захисту. Характерним був брак медичного персоналу та недостатній досвід і навички в галузі військово-польової хірургії та тактичної медицини. Своєчасність надання медичної допомоги не вкладалась у «золоту годину», що пояснювалось недосконалою системою ЛЕЗ і браком санітарного транспорту та індивідуальних засобів захисту. Проаналізовані основні причини смертності поранених, зроблені відповідні висновки щодо вдосконалення надання першої медичної допомоги на полі бою. Вивчено досвід організації медичного забезпечення та інтеграції в єдиний медичний простір на прикладі Луганської області. Відзначено внесок волонтерських організацій, Товариства Червоного Хреста та гуманітарної допомоги іноземних держав. У висновках зазначено необхідність впровадження Військово-медичної доктрини – кодексу правил і принципів військової медицини.Посилання
Бадюк М.І., Жупан Б.Б., Ковида Д.В., Микита О.О., Губар А.М. 2016. Інноваційні проекти в медичному забезпеченні Збройних Сил України в умовах ведення антитерористичної операції. Збірник наукових праць: Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти. К., с. 55.
Білий В.Я., Верба А.В., Бадюк М.І., Жаховський В.О., Лівінський В.Г. 2016. Еволюція поглядів та розвиток системи лікувально-евакуаційного забезпечення військ – уроки для Збройних Сил України. Збірник наукових праць: Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти. К., С. 70, 73, 78, 79, 80.
Бочерикова Є. 2014. Медичне забезпечення Збройних Сил України в зоні АТО: проблемні питання. Аптека. Вип. 30 (951). 4 серпня 2014.
Військові медики, [online] Доступно: <http://www.moz.gov.ua> [Дата звернення: 10 лютого 2019].
Військово-медична служба, [online] Доступно: <http://army.unian.ua> [Дата звернення: 5 лютого 2019].
Гульпа В. 2016. Організація медичного постачання військових частин та медичних підрозділів сил АТО. Збірник наукових праць: Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти. К., 229 с.
Замковий А. 2016. Оптимізація забезпечення гемотрансфузійними засобами військово-лікувальних закладів під час проведення АТО. Збірник наукових праць: Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти. К., С. 136, 138.
Зборовський О. 2016. Психічні порушення в учасників АТО та методи їх корекції. Збірник наукових праць: Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти. К., с. 185.
Звіт начмеда ЗСУ: все є на 90%, меддопомога максимально наближена до «передка», [online] Доступно: <http://novynarnia.com> [Дата звернення: 12 березня 2019].
Клименко П.М., Галушка А.М. 2016. Медична обстановка в районі проведення антитерористичної операції та її вплив на організацію медичного забезпечення військовослужбовців і цивільного населення. Збірник наукових праць: Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти. К., с. 50.
Медичне забезпечення Збройних сил України в зоні АТО: проблемні питання. Аптека. 2014. Вип. 30. 4 серпень 2014.
Медичне забезпечення Збройних сил України в зоні АТО: проблемні питання, [online] Доступно: <http://www.apteka.ua/article/301169> [Дата звернення: 12 лютого 2019].
ООН: На Донбасі загинули понад 9 тисяч осіб, [online] Доступно: <http://socportal.info> [Дата звернення: 12 березня 2019].
Пилипенко М.М., Кучма А.Б. 2016. Аналіз надання допомоги пораненим в зоні проведення АТО на догоспітальному етапі за опитуванням медичних працівників. Медицина неотложных состояний. Вип. 4 (75).
Санітарні втрати з початку АТО на Донбасі – 8130 військовослужбовців, безповоротних – 2491. Міністерство оборони України, [online] Доступно: <http://ua.censor.net.ua> [Дата звернення: 12 березня 2019].
Тернова С. Медики на війні – як забезпечити готовність «Номер один»?, [online] Доступно: <http://www.vz.kiev.ua> [Дата звернення: 15 лютого 2019].
Усіченко І. 2016. Діяльність Товариства червоного хреста України з надання медико-соціальної допомоги постраждалим від наслідків збройного конфлікту на Сході України та анексії Криму. Збірник наукових праць: Медичне забезпечення антитерористичної операції: науково-організаційні та медико-соціальні аспекти. К., с. 293.
Хлібко М. «Рятівничка» на полі бою, [online] Доступно: <http://na.mil.gov.ua/9623-ryativnichka-na-poli-boyu> [Дата звернення 13 березня 2019].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
1. Відповідальність за точність поданих фактів, цитат, цифр і прізвищ несуть автори матеріалів.
2. Редакція матеріали не повертає.
3. Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution Non-Commercial License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи в цьому журналі.
4. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, у якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи в цьому журналі.